Plăcinte Arabe într-o Friteuză

Cuprins:

Anonim

Un fel de mâncare din bucătăria orientală. Se dovedește a fi foarte gustos, satisfăcător, fraged. Vă va surprinde oaspeții. Umplutura de carne cu nuci, o combinație neobișnuită.

Pasul 1

Puneți orez în apă clocotită, adăugați curcuma și lăsați-l să fiarbă, sare după gust.

Pasul 2

Curățați și tăiați cartofii în cuburi și adăugați la orez. Gatiti cu capacul acoperit aproximativ 20-25 minute, amestecand ocazional. Ar trebui să obțineți o masă groasă. Se lasa la racit.

Pasul 3

Începeți să faceți umplutura. Prajim nucile de pin intr-o tigaie fara ulei vegetal. După prăjire, așezați-le pe o farfurie și lăsați-le să se răcească. Se toarnă apă fierbinte peste stafide. Tocați șalotele fin. Încălziți o tigaie cu ulei vegetal și prăjiți ceapa.

Pasul 4

Adăugați carnea tocată și fierbeți timp de aproximativ 5-7 minute, amestecând ocazional. Se condimentează cu scorțișoară, cardamom, coriandru și se condimentează cu sare și piper după gust. Strecurați stafidele, adăugați-le la carnea tocată și nucile și lăsați-le să se răcească.

Pasul 5

Amestecați amestecul de orez-cartof răcit cu o zdrobire. Adăugați ouă și sare după gust, frământați bine aluatul. Împărțiți-l în 16 părți egale. Umeziți-vă mâinile cu apă rece. Puneți o parte din aluat pe o palmă umedă și faceți o prăjitură, puneți 1 lingură înăuntru. umplutura de carne.

Pasul 6

Aduceți marginile împreună și ciupiți-le bine. Lucrați cu mâinile umede. Când s-au terminat toate tortele, încălziți 700 ml de ulei într-o friteuză adâncă. Adăugați tortele și prăjiți-le până se rumenesc, aproximativ 5-7 minute